Başıboş köpeklerin feci şekilde katlettiği çocuğun ailesi konuştu: Başkaları yaşamasın!

İpekyolu ilçesine bağlı Selimbey Mahallesi’nde ailesiyle yaşadığı sitenin bahçesinde geçen yıl 30 Ocak’ta oyun oynarken köpeğin saldırdığı 10 yaşındaki Durna, müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Çocuğa saldıran köpeğin sahibi H.K, 24 Ekim 2023’te Van 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

PSİKOLOJİK DESTEK GÖRÜYORLAR

Yaşadıkları acı olayı unutamayan Durna’nın ailesi, psikolojik destek almaya başladı.
Amca Mehmet Şirin Durna, AA muhabirine, başka çocukların hayatını kaybetmemesi için sahipsiz köpeklerin toplatılmasını talep ettiklerini söyledi.

Sahipsiz hayvanlarla ilgili hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeleri desteklediklerini belirten Durna, yeğeninin sitenin bahçesinde oynarken köpek saldırısında uğradığını anımsattı.

ACISINI UNUTAMIYORLAR! “BU ACIYI BAŞKALARI YAŞAMASIN”

Çocukların evlerinin önünde bile güvende olmadığını anlatan Durna, “Yeğenimin acısını unutamayan anne, baba ve kardeşlerinin durumu halen düzelmedi. Psikolojik tedavi görüyorlar. Sahipsiz köpeklerin toplatılmasıyla ilgili yeni yasalar çıkıyormuş. Ciddi tedbirlerin alınacağı söyleniyor. Bu durum bizi memnun ediyor. Başka insanlar üzülmesin, yaşadığımız acıyı başkaları yaşamasın. Başka çocuklar ölmesin, bunun için gereken önlemler alınsın.” diye konuştu.

“KÖPEKLERİ TOPLAMAK ÇOK ZOR DEĞİL”

Köpeklerin yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu dile getiren Durna, başıboş sahipsiz köpekler konusunda katı kanunların getirilmesini beklediklerini vurguladı.

Durna, insanların kendini güvende hissetmesi gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Sokaklar köpeklerle dolu, sürü halinde dolaşıyorlar. Biz yetişkinler bile tedirgin oluyoruz. Yaşadıklarımızdan sonra başka aileler de benzer sorunlar yaşamış. İnşallah sokaklarda köpekler toplanır, kimse yaşadığımız zor ve acı durumu yaşamaz. Yeni yasalar da bu sorunun önüne geçer. Köpekleri toplamak çok zor değil. Doğru koşullar hazırlanmalı. Bu anlamda umutluyuz. Bu sayede çocuklarımız sitenin önüne, bahçeye daha rahat çıkar. Veliler de bu anlamda tedirgin olmaz. Çocuklarımızı okula gönderdiğimizde daha rahat oluruz. Çocuklar dışarıda rahatlıkla gezip oynamalı. Beklentimiz yeni düzenlemelerin etkili olması.”

___________

FECİ OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Van’ın İpekyolu ilçesinde Selimbey Mahallesi’nde 9 yaşındaki 4’üncü sınıf öğrencisi Mete Durna, arkadaşlarıyla top oynadığı sırada başıboş bırakılan köpeğin saldırısı sonucu boğazından ve vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı.

Köpek tarafından boğazı parçalanan küçük çocuk, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Köpeğin sahibi olduğu tespit edilen H.K, polis tarafından gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan H.K., adliyeye sevk edildi.

Çocuğa saldıran köpek belediye ekipleri tarafından yakalanarak Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü.

H.K.’nin, köpeği sahiplendikten sonra 15 tavuğuna zarar verdiği için sokağa bıraktığı belirtilirken gözetim altında tutulan köpeğin, Alman kurdu kırması olduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir