Apple’dan yeni yapay zeka hamlesi! Yapay zeka için özel çip

Apple’ın bugün yeni iPad modellerini ve aksesuarlarını tanıtacağı “Let Loose” etkinliğine saatler kalmışken, ortaya çıkan bir rapor, şirketin sunucular için özel bir yapay zeka çipi hazırladığını iddia etti. Özellikle Apple tarafında yapay zekaya yapılan yatırımların, şirketin kendi yapay zekası üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Şimdi de veri merkezleri için yapay zeka destekli özel bir çip geliştirmesi Apple’ın bu konuda titizlikle çalıştığını gösteriyor. İşte detaylar…

Apple, sunucular için kendi yapay zeka çipi üzerinde çalışıyor

Bugün, Let Loose etkinliğinde iPad’leri tanıtırken birkaç yapay zeka özelliğine değinmesi beklenen Apple’ın asıl yapay zeka tabanlı özelliklerini haziran ayında gerçekleşecek WWDC 2024’te duyurması bekleniyor. Ortaya çıkan iddialara göre de teknoloji devi şimdi de veri merkezleri için yapay zeka çipleri üzerinde çalışıyor.

Birkaç güvenilir kaynak tarafından söylenenlerde Apple’ın veri merkezi sunucularında yapay zeka yazılımını çalıştırmak için tasarladığı kendi çipi üzerinde çalıştığı iddia edildi. Bu hamlenin yapay zekanın gelişimi ve Apple’ın sektördeki yerini alması için yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu iddiaların sebebi de şirketin iOS 18 ile duyurulacak yeni yapay zeka tabanlı özellikleri ile donatılmış olan sunuculara güç sağlamak için hem M2 Ultra hem de M4 yonga setlerini kullandığının ortaya çıkması.

Özellikle haziran ayındaki WWDC 2024 etkinliğinde iOS 18’i tanıtması beklenen şirketin, yapay zeka alanında biraz geç kalması ve ayak uyduramaması nedeniyle çok gelişmiş bir yapay zeka sistemi tanıtması da muhtemel. Ancak yine de Apple’ın AI teknolojileri için OpenAI ve Google gibi üçüncü taraflarla bir anlaşmaya varması da olasılıklar arasında bulunuyor.

Peki ya siz Apple’ın özel yapay zeka çipi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir